وکیل مالکیت فکری| پرسش و پاسخ حقوقی در مورد ثبت اثر

0 49

چنانچه نمی‌دانید چگونه از حقتان دفاع کنید و یا اطلاعی ندارید که در شهرتان وکیل متخصص مالکیت فکری چه شخصی است، می‌توانید در هر شهری که هستید، با شماره‌های ۰۹۱۲۹۱۷۰۴۶۸ و ۰۹۱۵۱۰۲۶۸۹۷ و ۰۹۱۳۹۱۵۳۴۳۲ و ۰۹۰۲۶۲۲۰۳۲۲ و ۰۲۱۲۲۲۲۱۶۶۳ و ۰۵۱۳۶۱۴۴۶۴۵ تماس حاصل فرمایید تا با کارشناسان ما مشاوره داشته باشید.

مالکیت فکری یکی از مباحث امروز است و به این مسئله می‌پردازد که اگر شخصی اختراع یا ابداعی می‌کند، این اختراع باید مورد حمایت قانون قرار بگیرد، چرا که این اثر مربوط به همان شخص است و شخص دیگری نباید از آن استفاده کند یا آن را به نام خود بزند. به همین دلیل، قانون راجع به مالکیت فکری در همه کشورها تصویب شده است تا وقتی شخصی اثری را اختراع کند، دیگری نتواند این اثر را از او بدزدد.

در این مقاله، وکیل متخصص مالکیت فکری به پاسخگویی به سوالات شما راجع به مالکیت فکری و ثبت اختراع می‌پردازد.

  • اصلا منظور از مالکیت فکری چیه؟

مالکیت فکری به حمایت از اختراعات و ابتکارات و در اصل آن چه که از فعالیت‌های فکری بروز و ظهور کند، می‌پردازد. پس، موضوع این حقوق شیء معین مادی نیست بلکه فعالیت‌های فکری و اختراعات است.

  • اگه شاعری نخواد که اشعارش چاپ شوند، آیا قانون از او حمایت می‌کنه؟

این مثال مشمول مالکیت معنوی می‌شود. در مالکیت معنوی که صرفاً دارای جنبه‌ی معنوی و اعتباری است، به مالک اثر، اجازه محافظت از اثر را می ‌دهد. مثلاً یک شاعر نسبت به شعرهایش می‌تواند اجازه انتشار یا عدم انتشار را بدهد.

  • شاعری که اشعارش چاپ می‌شه، چقدر از حق چاپ به او تعلق می‌گیره؟

استفاده از مزایای مادی یک اثر یا اختراع مشمول مالکیت مادی می‌گردد. مالکیت مادی بخشی از مالکیت فکری است که جنبه بهره‌برداری مالی و منفعت تجاری را شامل می‌شود. در مالکیت مادی اجازه (اذن) برای بهره‌برداری درآمدهای حاصل از مالکیت مادی به شخص حقوقی یا حقیقی داده می‌شود .مالکیت مادی بر خلاف مالکیت معنوی قابل انتقال و خرید و فروش است مثلا کارمند تحقیقی یک شرکت اتومبیل‌سازی اگر اتومبیلی اختراع کند، مالک مادی اختراع، شرکت مذکور می‌باشد و کارمند مالک معنوی آن است.

  • آیا از نویسندگان کتاب هم حمایت قانونی می‌شه؟

در این زمینه با حقی به نام حق مولف داریم که با عنوان مالکیت ادبی – هنری، زیرمجموعه مالکیت فکری است. از مالکیت ادبی_هنری تحت عنوان “حق مؤلف” نیز یاد می‌شود. می‌توان دلیل آن را این موضوع دانست که با توجه به ذکر نام مؤلف که بیشتر برای نویسندگان به کار برده می‌شود. در ابتدا این حقوق صرفا نویسندگان و آثارشان را مورد حمایت قرار می‌داد، برای همین بدین نام به کار برده می‌شد. به تدریج و با پیشرفت جوامع، ابتکارات بشری دیگر هم مورد حمایت قرار گرفته است.

  • اگر یک صنعت‌گر وسیله‌ای رو اختراع کنه، این وسیله رو می‌تونه ثبت کنه؟

مسائل مربوط به اختراعات صنعتگران زیرمجموعه مالکیت صنعتی قرار می‌گیرد. مالکیت صنعتی اندیشه و افکار افرادی که آثارشان را به ثبت رساندند، در برابر اشخاص ثالث مورد حمایت قرار داده و زمینه ابتکار و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم کرده است .

  • در مالکیت صنعتی کدوم آثار رو می‌شه ثبت کرد؟

مالکیت صنعتی انواعی دارد مثل حق اختراع، طرح‌های صنعتی، علائم تجاری، علامت جغرافیایی (نشان مبدا جغرافیایی)، مدل‌های مصرفیف مدارهای مجتمع، گونه‌های جدید گیاهی، اسرار تجاری که تمام این موارد قابل ثبت می‌باشند.

  • از چه زمانی یه اثری که نوشته شده یا اختراع شده مورد حمایت قانون قرار می‌گیره؟

در مالکیت ادبی و هنری اثر به محض خلق، مورد حمایت قانونی قرار می‌گیرد اما در مالکیت صنعتی تا زمانی که صاحب ایده و اختراع و علامت تجاری اثر خود را به ثبت نرساند، مشمول حمایت قانون نمی‌شود.

  • برای ثبت اختراع یا اثر به کجا باید مراجعه کنیم؟

متولی ثبت مالکیت صنعتی در ایران قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) و متولی ثبت آثار ادبی و هنری در صورت درخواست متقاضی وزارت ارشاد است.

راه امید؛ سایت معرفی وکیل تخصصی در کشور

راه امید با گروه وکلا در کشور با تخصصی کردن پرونده‌ها گام مهمی در جهت موفقیت در دادگاه‌ها برداشته است، با تماس و مراجعه هر شهروند ایرانی  به شماره‌های اعلام شده بلافاصله تشکیل پرونده گردیده و وکیل متخصص در آن حیطه متناسب با نوع پرونده شما معرفی می‌گردد .در حین روند پرونده به پیگیری‌های مختلف توسط وکلا و کارشناسان دیگر نظرسنجی‌هایی صورت می‌پذیرد که در صورت عدم رضایت شما مجددا با وکیل دیگری به رایگان مشاوره می‌نمایید، این امر باعث می‌شود علاوه بر تسریع در روند پرونده وکیل معین شده دارای تجارب بالا و پاسخگویی مناسب به موکل را دارا باشد .

امتیاز ما
امتیاز شما
[مجموع: 0 میانگین امتیازات: 0]

Leave A Reply

Your email address will not be published.